تبلیغات
نوشته های من - نقش بصیرت
نوشته های من

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نقش بصیرت«اگر اعلم علما هم باشید و زمانتان را نشناسید و ندانید ترفندهای استكبار و نیز مشكلات جامعه چیست، نمی‌توانید برای جامعه اسلامی‌تان مفید واقع شوید.»این گوشه‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در باب اهمیت بصیرت بود كه ایشان بارها و بارها بر آن تكیه و تاكید داشتند؛ چرا كه بصیرت و علم به زمان برای هر كس بویژه یك عالم لازم است و بی‌آگاهی علما به حقایق جریانات جهان در طول تاریخ تشیع بخصوص در 200 سال اخیر مشكلات بزرگی را به وجود آورده و ضربه سنگینی را از این ناحیه وارد كرده است.

 از همین روست كه رهبری انقلاب داشتن بصیرت كامل نسبت به دشمن را تنها راه نجات كشورهای اسلامی از زورگویی، اشغال و سلطه‌گری استكبار جهانی و بازگشت به اسلام ناب محمدی می‌دانند و تاكید دارند ملت‌های مسلمان باید ترفندهای استكبار را درك كنند. رهبر معظم انقلاب در بسیاری از بیانات سال‌های اخیر خود به بحث بصیرت پرداخته‌اند و ضمن این بیانات به تبیین شاخصه‌های بصیرت، آفات بی‌بصیرتی، مخاطبان بصیرت، اهمیت و فواید بصیرت، الگوهای بصیرت و بزنگاه‌های مهم بصیرت پرداخته‌اند.

علت این تاكید معظم له را نیز باید در پیچیده شدن توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر دانست كه ایشان از آن با عنوان جنگ نرم یاد می‌كنند. در جنگ نرم، طراحی دشمن به قدری پیچیده خواهد بود كه بعضا خواص هم در تشخیص دقیق حق و باطل دچار گمراهی و اشتباه می‌شوند و در همین مقاطع حساس است كه نیاز به بصیرت خود را نشان می‌دهد.

مهم‌ترین مخاطبان در تاكید رهبر انقلا‌ب بر موضوع بصیرت طی 20‌سال گذشته عبارتند از : حاكمان، علما، نهادهایی همچون بسیج، نخبگان، جوانان و دانشجویان؛ ایشان حاكمان را به برخورداری از بصیرت دینی و علما را به برخورداری از بصیرت و علم به زمان توصیه كرده‌اند. ایشان كه معتقدند پایه شكل‌گیری بسیج، بصیرت بوده است، همواره از بسیجیان خواسته‌اند به افزایش روزافزون بصیرت خود بپردازند. برخورد با بصیرت در برابر حوادث نیز توصیه ایشان به نخبگان است كه طی آن متذكر شده‌اند نخبگان موظف به ایجاد بصیرت در خود و دیگران هستند.

رهبر معظم انقلاب همچنین بصیرت در نسل جوان را از اركان تضمین‌كننده آینده این نسل و كشور دانسته و كسب بصیرت را از مهم‌ترین نیازهای نسل جوان می‌دانند. در همین خصوص ایشان عمقبخشی به بصیرت دانش‌آموزان را از وظایف انجمن‌های اسلامی خوانده و بر لزوم حركت جنبش دانشجویی براساس بصیرت تاكید كرده‌اند. از نگاه ایشان، حاكمیت فضای قرآنی در جامعه، روشنگری نخبگان هنگام فتنه و تقویت قدرت تحلیل سیاسی از عوامل بصیرت بخش هستند. حال آن‌كه ضعف قدرت تحلیل و ضعف برخی علما از آفات بی‌بصیرتی به شمار می‌روند. آن‌گونه كه از مواضع رهبر معظم انقلاب برمی‌آید، معیارهای بصیرت عبارتند از: توجه به نوع واكنش دشمن اعم از ذوق‌زدگی یا خشم و شناخت دقیق دشمنان قسم‌خورده اعم از استكبار و صهیونیسم.

بصیرت از منظر رهبری در گذر زمان

آیت‌الله خامنه‌ای نخستین بار در تیرماه سال 68 در دیدار و بیعت مدرسان، فضلا و طلاب حوزه علمیه مشهد بر لزوم برخورداری علما از بصیرت و علم به زمان اشاره كرده و بی‌بصیرتی علما را عامل بروز مشكلات بزرگ در طول تاریخ تشیع دانستند.

یك‌سال بعد (24 مرداد سال 69)‌ ایشان در دیداری با اقشار مختلف مردم از بصیرت و كشف ترفندهای دشمن سخن گفته و تاكید كردند راه نجات كشورهای اسلامی از زورگویی، اشغال و سلطه‌گری استكبار جهانی بازگشت به اسلام ناب محمدی(ص)‌ و بصیرت كامل نسبت به دشمن واقعی است.

آبان ماه همان سال در دیداری كه مسوولان و كارگزاران نظام با ایشان داشتند و حجت‌الاسلام مرحوم حاج احمد خمینی نیز در آن حضور داشت، رهبری انقلاب در سخنانی از عمق بصیرت در وجود امام یاد كرده و گفتند: «خیلی از چیزهایی كه ماها حتی گاهی با دقت نمی‌دیدیم، او آنها را در نگاه عادی مشاهده می‌كرد.»

ایشان در مراسم اختتامیه چهارمین مجمع بزرگ فرماندهان و مسوولان دفاتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه كه در 27/6/70 برگزار شد هم از ضرورت بصیرت در دوران ممزوج شدن حق و باطل سخن گفته و یادآور شدند كه فقدان تحلیل سیاسی، نقطه ضعف اصلی مردم در دوران حكومت امام علی (ع)‌ بوده است.

رهبر معظم انقلاب در آن سخنرانی با بیان این كه هنوز صفوف روشن است و خیلی از اصول و حقایق واضح و نمایان است، خطاب به مخاطبان متذكر شدند: «اما مطمئن نباشید كه همیشه این‌گونه خواهد بود. شما باید آگاه باشید. شما باید چشم بصیرت داشته باشید. شما باید بدانید بازویتان در اختیار خداست یا نه. این بصیرت می‌خواهد، این را دست‌كم نگیرید.»

در سال 71 نیز همچنان مخاطبان رهبری انقلاب در توجه به بصیرت فرماندهان بودند. به عبارت دیگر، ایشان پس از مخاطب قرار دادن كارگزاران نظام در سال 69، از سال 70 مخاطبان این پیام خود را فرماندهان و نظامیان در سطوح مختلف قرار دادند. این مخاطبان در سال 70، سپاهیان بودند، ولی در سال 71 بسیجیان مخاطب قرار گرفتند. ایشان سال 71 در 2 مقطع دیدار با فرماندهان گردان‌های عاشورای بسیج سراسر كشور (در 22 تیرماه این سال)‌ بصیرت را مهم‌ترین امر در دفاع از دین خوانده و در دیدار با فرماندهان بسیج سراسر كشور (در 27 آبان‌ماه)‌ با اشاره به بصیرت و آگاهی در پایه شكل‌گیری بسیج از لزوم بصیرت در شناخت برنامه‌های دشمن سخن گفته و بسیجیان را به افزایش روزافزون بصیرت خود تشویق كردند. ایشان در این سخنرانی از فرماندهان بسیج خواستند بصیر باشند و ترفندهای دشمن را شناسایی كنند و ببینند دشمن چطور می‌خواهد جمهوری اسلامی را در سطح جهان بد معرفی كند یا به شكل‌های غلط معرفی كند، البته كه موفق نمی‌شود.


رهبر معظم انقلاب همچنین در مراسم هفتمین سالگرد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در خردادماه 75، به وجود حد اعلای بصیرت در امام حسین (ع)‌ اشاره كرده و از دنباله‌روی امام خمینی از امام حسین (ع)‌ در بصیرت و قدرت نفس سخن گفتند و تاكید كردند كه عظمت روحی و بصیرت حاكم بر وجود امام خمینی، عامل استقامت و ادامه مبارزه با رژیم ستمشاهی بوده است.


20 روز بعد در مراسم صبحگاه لشكر 27 محمد رسول‌‌الله(ص)‌ در 23 خرداد سال 75، ایشان كسانی را كه از روی بصیرت كار نمی‌كنند در زمره عوام خوانده و افزودند: «بنابراین برای عوام نبودن باید هر كاری كه انجام می‌شود براساس بصیرت باشد.»

ایشان همچنین در دیداری كه نیروهای بسیجی و سپاهی در پادگان لشكر هفت ولی‌عصر با ایشان در 25 اسفند سال 75 داشتند، می‌گفتند: «كسی كه پرچم هدایت اسلامی را به دوش می‌كشد باید از بصیرت دینی و استقامت ایمانی برخوردار باشد.»

دیدار مسوولان دستگاه قضایی در كشور در سالروز تشكیل این قوه (7 تیرماه)‌ در سال بعد هم فرصتی بود تا ایشان تاكید كنند: «اگر دستگاه قضایی از قوت بصیرت و قدرت قبض و بسط لازم برخوردار نباشد، حركت اساسی، مهم و عمده سازندگی در كشور كه یك پدیده با ارزش است به نتایج سویی منتهی خواهد شد و در نتیجه آن، طبقه جدیدی از انسان‌های برخوردار از ثروت‌های بادآورده و دارای امكانات فراوان به وجود می‌آید كه به هیچ حدی از حدود شرع و قانون پایبند نخواهد بود.»

در سال 77 شاهد رویكرد جدیدی از سوی مقام معظم‌ رهبری در تعیین مخاطبان برای تشریح ابعاد بصیرت و توجه به آن هستیم. ایشان در آن سال، دیدارهای متعددی با دانشجویان و جوانان داشتند كه طی آن بارها به این مساله و اهمیت آن اشاره كردند.

ازجمله آن كه در پیامی كه به مناسبت دومین كنگره جامعه اسلامی دانشجویان در 9/7/77 صادر كردند، آنها را به داشتن بصیرت لازم و دید نافذ برای شناخت دشمن و روش‌های كینه ورزانه‌اش برای خود و عموم دانشجویان توصیه و تاكید كردند كه فتنه‌گری‌ها و فتنه‌گرها را بخصوص در محیط دانشجویی شناسایی و خنثی كرده و اختلافات درون سازمانی و برون سازمانی را به حداقل برسانند.

آیت‌الله خامنه‌ای سپس در دیداری كه گروه كثیری از دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت سیزدهم آبان‌ماه در 12/8/77 با ایشان داشتند به تشریح ابعاد بصیرت امام علی پرداخته و از امكان تقلید از امام علی‌(ع)‌ در دو صفت «بصیرت» و «صبر» سخن گفتند. ایشان در آن سخنرانی تمام مشكلات افراد و جوامع بشری را در فقدان بصیرت یا صبر ریشه‌یابی كرده و فرمودند: «امروز هم در دنیا كسانی كه در راس قدرت‌های سیاسی زورگو و مداخله‌گر، یا در راس كمپانی‌های اقتصادی، یا در راس دستگاه‌های سرطان‌گونه تبلیغاتی و شبكه‌های عظیم سودجوی تبلیغات قرار گرفته‌اند، از طریق یكی از این دو خصوصیت بر ملت‌ها حاكم می‌رانند و زورگویی می‌كنند. یا سعی می‌كنند ملت‌ها را در غفلت نگه دارند و بصیرت آنها را بگیرند اگر هم نتوانند به كلی از آنها بصیرت را سلب كنند، در یك مورد كه یك مساله خاص برایشان مهم است، سعی می‌كنند بیداری ملت‌ها و بصیرت انسان‌ها را در آن جامعه سلب نمایند یا آنها را دچار بی‌صبری كنند.»

جلسه پرسش و پاسخ با جوانان در دومین روز از دهه فجر سال 77 (روز انقلاب اسلامی و جوانان)‌ نیز بزنگاه دیگری بود تا رهبر انقلاب به آنها یادآور شوند كه «بصیرت نسل‌ جوان، یكی از 3 ركن اساسی در تضمین آینده خودشان و كشور است.» ایشان در آن دیدار به جوانان سفارش كردند كه اولا احساس مسوولیت كنند و واقعا خودشان را مسوول بدانند و بخواهند زندگی را با پای خودشان پیش ببرند. مثل پر كاهی در امواج حوادث نباشند. ثانیا با ایمان حركت كنند. چون ایمان نقش بسیار مهمی در پیشرفت در همه میدان‌ها و پیروزی بر همه موانع دارد. ثالثا بصیرت و آگاهی داشته باشند. چرا كه اگر جوانان این 3 خصوصیت را در خودشان تامین كنند، می‌توانند در همه زمینه‌ها موفقیت خودشان را تضمین كنند. رهبری انقلاب در دیدار كارگزاران، مدیران و روحانیون كاروان‌ها و اعضای ستاد حج در بهمن ماه همان سال نیز تاكید كردند: «حج برای عبادت، معنویت و بصیرت مسلمانان و نیز برای ابلاغ پیام معنوی و سیاسی اسلام است.»

با گذشت 2 سال از آن تاریخ، رهبر معظم انقلاب، همچنان در دیدارهای جداگانه‌ای به تشریح ابعاد بصیرت پرداختند. نخست در دیدار جمع زیادی از اعضای انجمن‌های اسلامی دانشجویان در 8/12/80 كه مهم‌ترین نیاز نسل جوان كشور را عمق بخشیدن به ایمان، بصیرت و معرفت خود دانسته و گفتند: «یكی از وظایف انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان حراست از این ثروت و عمق بخشیدن مستمر به آگاهی و بصیرت دانش‌آموزان در مورد مسائل كشور و جهان براساس دیدگاه‌های متكی بر معرفت اسلامی است.»

سال بعد برای دومین بار رهبری انقلاب در جمع معاونان و كاركنان قوه قضاییه در آستانه روز هفتم تیرماه 81 تاكید كردند كه تامین حقوق ملت در گرو آن است كه قوه قضاییه بتواند كار خود را با قوت، شجاعت و بصیرت انجام دهد، چرا كه اگر دستگاه قضایی به دانش، بصیرت، پاكی و طهارت در عمده‌ترین اركان خود متكی باشد، همان مقصودی را كه به دنبال آن است، به میزان زیادی تامین خواهد شد.

ایشان در سال 82 در دیدار با قاریان ممتاز و حافظان قرآن به اهمیت بصیرت اشاره كرده و فضای قرآنی در جامعه را عامل بصیرت بخشیدن به جامعه خواندند.

رهبری انقلاب در دیدار اعضای مجمع عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های كشور در 25 /1/84 بار دیگر به موضوع بصیرت و حركت جنبش دانشجویی براساس آن اشاره كرده و تاكید نمودند كه بصیرت، ابزارشناخت هدف و منحرف نشدن از راه است.

ایشان به دانشجویان تاكید كردند كه برای شناخت هدف و منحرف نشدن از راه، به بصیرت و هوشیاری و برای حركت خستگی ناپذیر و مداوم در راه تحقق هدف، به احساس مسوولیت نیاز دارید و باید با درك‌ جایگاه ایران به عنوان پیشاهنگ مبارزه و پایداری در مقابل استكبار شیطانی، همواره برنامه‌ها و حركات دشمنان را تحت مراقبت داشته باشید.

معظم له همچنین در خطبه‌های نماز عید سعید فطر در سال 85 طی سخنانی به اهمیت انتخابات با بصیرت و استحكام مجلس خبرگان اشاره كردند.

رهبر معظم انقلا‌ب در آن سخنرانی فرمودند: «اهمیت انتخابات خبرگان در این است كه با این انتخابات،‌مردم افراد خبره مورد اعتماد خودشان را انتخاب می‌كنند تا اینها آماده به كار باشند و برای لحظه حساس فقدان رهبری در كشور این مجموعه مورد اعتماد ملت باید با بصیرت كامل، رهبری را كه قادر به ادای تكالیف رهبری می‌دانند، انتخاب كنند و به مردم معرفی كنند.»

توصیه رهبری انقلاب در آن زمان به مردم این بود كه با شور تمام و با بصیرت كامل در انتخابات شركت كنند و افراد مورد اعتمادشان را به مجلس خبرگان بفرستند تا این مجلس همواره با همان استحكام و اقتداری كه قانون برای‌ آن معین كرده است، بماند و آینده كشور تضمین شود. ایشان در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب در سال 86 نیز تاكید كردند ایستادگی از سر بصیرت، تنها راه دستیابی یك ملت به حقوق خود است.

سفر ایشان در دی ماه آن سال به یزد فرصت دوباره‌ای شد تا در اجتماع بزرگ مردم یزد و در راه بازگشت در دیدار اقشار مختلف مردم قم، بار دیگر براهمیت موضوع بصیرت تاكید شود. بویژه آن كه در آن دوران فضای سیاسی و اجتماعی كشور آبستن انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی نیز بود.

رهبری انقلاب در جمع مردم یزد در 12/10/86 از مردم خواستند با بصیرت از میان نامزدها نماینده‌ای اصلح از لحاظ ایمان، اخلاص، امانت، دینداری و آماده برای حضور در میدان‌های انقلاب را برگزینند تا مجلس كه مورد نیاز جامعه كنونی‌ماست تشكیل شود. همچنین ایشان در جمع مردم قم در 19 دی همان سال با بیان این كه وقت صبر و بصر است، افزودند: «ملت ایران وقت انتخابات كه می‌رسد، احتیاج به بصیرت دارد تا نگاه كند و ببیند كه دشمن چه موضعی در قبال این حركت عظیم مردمی گرفته است. ملت باید حواس خود را جمع كند و تصمیم درست بگیرد.»

رهبری انقلاب در سال 87 هم پس از یك سخنرانی عمومی در باب بصیرت در نماز جمعه تهران بار دیگر در جمع تشكل‌های دانشجویی به این موضوع پرداختند. ایشان در خطبه‌های نماز جمعه تهران در 29/6/87 بصیرت را عامل واكنش مناسب مردم به تبلیغات هسته‌ای دشمن خوانده و فرمودند: «وقتی دشمن تبلیغات خود را درباره مساله هسته‌ای تشدید كرد، مردم انصافا بهترین واكنش‌ها را نشان دادند كه این هوشیاری، استقامت و بصیرت قابل تجلیل است.»

مقام معظم رهبری سپس در آستانه روز 13 آبان در دیداری كه جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان و تشكل‌های مختلف دانشگاهی با ایشان داشتند، با تاكید براین كه باید خودتان را از لحاظ علمی، ایمان و تقوا بسازید، خطاب به آنها گفتند: «بصیرت خودتان را زیاد كنید و آگاهی خودتان را نسبت به امروز و دیروز و فردا افزایش بدهید. 12 10 سال دیگر، همه شما و نظائر شما، جوانان تحصیلكرده‌ای هستند كه وارد میدان عرصه زندگی ملت ایران خواهند شد و مسوولیت‌هایی خواهند داشت. روسای جمهور آینده، وزرای آینده، مدیران و برجستگان گوناگون بخش‌های مختلف آینده . آن كسانی كه طراحند، برنامه‌ریزند، متفكرند، تئوریسین اداره كشور هستند از میان شماها پدید می‌آیند و از میان شماها برمی‌خیزند. این مدیران و برنامه‌ریزان هم باید عالم باشند و هم به معنی حقیقی كلمه باید متدین، پاكدامن و بصیر باشند.»

ایشان همچنین در دیدار هزاران نفر از دانشجویان دانشگاه علم وصنعت در 24/9/87 ، صبر و بصیرت در ملت را 2 عامل اصلی پیروزی انقلاب خواندند.

ایشان در سال جاری نیز در 3 مقطع به تبیین اهمیت بصیرت پرداختند. نخست در دیدار اعضای دفتر رهبری و سپاه حفاظت ولی امر در پنجم مردادماه، آنها را به داشتن بصیرت توصیه كرده و یادآور شدند: «بلاهایی كه برملت‌ها وارد می‌شود، در بسیاری از موارد براثر بی‌بصیرتی است. اگر چه از نخبگان انتظار می‌رود كمتر خطا كنند، اما گاهی خطاهایشان اگر از نظر كمی، بیشتر نباشد، از نظر كیفی بیشتر از خطاهای عامه مردم است و این از بی‌بصیرتی است.»

مقام معظم رهبری در آن دیدار هشدار دادند: «در عرصه سیاسی هم اگر بصیرت نباشد و دوست و دشمن را نشناسند، یك وقت آتش توپخانه تبلیغات و گفت و شنود و عمل به طرف قسمتی است كه آنجا دوستان مجتمعند نه دشمن. لذا بصیرت و تبیین لازم است. نقش نخبگان و خواص هم این است كه این بصیرت را نه فقط در خودشان،‌ بلكه در دیگران هم به وجود آورند.»

ایشان سپس در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری در دوم مهر ماه سال جاری براهمیت بصیرت برای تغییر رفتارها سخن گفته و از نقش نخبگان با بصیرت و روشنگر یاد كردند.

رهبری انقلاب در این سخنرانی با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم فرمودند: «آنچه انسان از نخبگان جامعه و جریانات و گروه‌های سیاسی انتظار دارد، این است كه با این حوادث و با این خطوط دشمن با بصیرت مواجه شوند. اگر بصیرت و عزم مقابله وجود داشت، خیلی از رفتارهای ما ممكن است تغییر پیدا كند. آن وقت وضعیت بهتر خواهد بود. بعضی از كارها از روی بی‌بصیرتی است.»

به گفته ایشان، گاهی سكوت كردن، كنار كشیدن و حرف نزدن، خودش كمك به فتنه است. در فتنه همه باید روشنگری كنند و همه باید بصیرت داشته باشند.

رهبری انقلاب در دیدار عمومی مردم چالوس و نوشهر در 15 مهر ماه سال جاری نیز اظهار داشتند: «وقتی بصیرت باشد، غبارآلودگی فتنه نمی‌تواند ملت را گمراه كند و آنها را به اشتباه بیندازد. اگر بصیرت نباشد، انسان ولو با نیت خوب، گاهی در راه بد قدم می‌گذارد.»

عرصه‌های نیاز به بصیرت

اگرچه برخورداری از بصیرت در تمام عرصه‌های زندگی الزامی است، اما در برخی عرصه‌ها ضروری به نظر می‌رسد. به همین دلیل است كه رهبر معظم انقلاب از لزوم بصیرت در شناخت دشمن و ترفندهایش سخن گفته و یادآور شده‌اند كه در دوران ممزوج شدن حق و باطل باید مراقب بود كه حق و باطل مشتبه نشوند و انجام هر حركت عمومی در وضعیت كنونی جهان براساس بصیرت باشد.

از نگاه ایشان حركت در جهان پیچیده امروز تنها با بصیرت امكان‌پذیر است، چراكه ملت‌ها تنها با بصیرت می‌توانند به حقوق خود دست یابند. شناخت موانع راه، شناخت راه‌های جلوگیری از موانع و شناخت راه برای برداشتن موانع نیز تنها با بصیرت میسر خواهد بود. به همین دلیل است كه رهبری انقلاب به بصیرت یافتن در هدف و وسیله به منظور تغییر رفتارها تاكید دارند.

انتخابات، روشن كردن مرزهای خودی از دشمن و دفاع از دین، بزنگاه‌هایی هستند كه از منظر رهبری بیش از هر زمان دیگری نیاز به بصیرت دارند؛ البته ایشان انتخاب رهبر از سوی مجلس خبرگان رهبری، احقاق حقوق مردم در دستگاه قضایی و مناسك حج را نیز از این دست بزنگاه‌ها می‌دانند.

آنچنان‌كه پیروزی انقلاب اسلامی ایران از جمله ثمرات حاصل از بصیرت بوده، انتخاب نامزدهای اصلح از سوی مردم در هر انتخاباتی اعم از ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و ... نیز تداوم‌بخش این راه بوده است. به همین دلیل است كه همواره رهبری انقلاب، مردم را به برخورداری از بصیرت در این انتخاب‌ها توصیه می‌كنند. ایشان فرمودند: «ملت ایران وقت انتخابات كه می‌رسد، احتیاج به بصیرت دارد. نگاه كند ببیند دشمن چه موضعی در قبال این حركت عظیم مردمی گرفته است. مردم باید حواس خود را جمع كنند تا درست تصمیم بگیرند.»

واكنش مناسب مردم به تبلیغات هسته‌ای و شكست دادن دشمن در تضعیف قوا و رابطه ملت با مسوولان نیز از دیگر ثمرات حاصل از بصیرت است كه رهبر معظم انقلاب در طول سخنرانی‌هایشان بارها بر آن تاكید كرده‌اند.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محمد علی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

< >